بازدید بیش از ۳ میلیون نفر از موزه‌های لرستان + خبر روزایسنا/لرستان مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی لرستان از بازدید بیش از ۳ میلیون نفر سالانه از موزه‌های استان خبر داد.

سید امین قاسمی امروز بیشت و هشتم اردیبهشت‌ماه در جمع خبرنگاران، ضمن تبریک روز جهانی موزه و میراث فرهنگی، اظهار کرد: در لرستان ۷ موزه وابسته به اداره‌کل میراث فرهنگی، چند موزه به سرپرستی شهرداری و نیز موزه حیات‌وحش و شهرداری بروجرد فعال هستند.

وی با تأکید بر غنای فرهنگی و تاریخی در لرستان تصریح کرد: وجود اشیای تاریخی از غار کلماکره و مفرغ‌های استان که از شهرتی جهانی برخوردار هستند، موجب شده که موزه‌های استان از جذابیت خاصی برای گردشگران و بازدیدکنندگان برخوردار باشند که سالانه بیش از ۳ میلیون نفر از موزه‌های سطح استان بازدید به عمل می‌آورند.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی لرستان با اشاره به تعداد و تنوع اشیا تاریخی استان خاطرنشان کرد: این حجم از ظرفیت‌های تاریخی در استان وجود موزه‌ای بزرگ با تمامی استانداردهای تعریف شده را می‌طلبد چراکه به‌عنوان مثال قلعه فلک الافلاک خود بنایی زیبا و موزه‌ای از معماری استان است که به ناچار مجبور به نمایش گذاشتن اشیا تاریخی در آن هستیم که در صورت تأمین اعتبار لازم برای احداث موزه‌ای استاندارد در قلعه فلک الافلاک خود به تنهایی می‌تواند سالانه به دلیل جاذبه معماری، پذیرای گردشگران بی‌شماری باشد.

قاسمی اضافه کرد: البته در حال حاضر نیز این اداره‌کل با آزادسازی قسمتی از عرصه قلعه و مرمت ساختمان‌های قدیمی اطراف آن مانند باشگاه افسران قصد استفاده از بناهای فوق به‌عنوان موزه را دارد که در حال حاضر بنای فوق مرمت شده و در حال تهیه طرح محتوایی جهت ایجاد موزه متناسب هستیم.

وی در خصوص اعتبار تخصیصی جهت مرمت موزه‌های استان بیان کرد: تاکنون بیش از ۳ میلیارد تومان اعتبار جهت مرمت بناهای تاریخی در راستای تبدیل شدن به موزه هزینه شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی لرستان این صرف این هزینه را شامل باشگاه افسران خرم‌آباد در جهت تبدیل به موزه سکه و مفرغ و خانه بیرجندی بروجرد در جهت تبدیل به موزه نسخ خطی عنوان کرد و گفت: به‌زودی طرح‌های محتوایی نیز آماده بهره‌برداری می‌شوند.

قاسمی ادامه داد: شهروندان علاقه‌مند به کلکسیون اشیا تاریخی می‌توانند در صورت تمایل، هر شی ارزشمند و قدیمی را به موزه‌ها اهدا کنند که با حفظ نام خود مالک حفاظت و در موزه به نمایش گذاشته می‌شود.

وی با اشاره به مرمت موزه‌های استان عنوان کرد: طی دو سال گذشته اقداماتی در خصوص توسعه موزه‌های استان صورت گرفت شامل؛ افتتاح فاز نخست موزه افتخار الاسلام بروجرد، تهیه طرح محتوایی موزه نسخ خطی در بروجرد و کوشش در جهت اجرای فاز اول آن در سال جاری و نیز موزه مردم‌شناسی شهرستان سلسله نیز جهت افتتاح مهیا شده بود که متأسفانه به دلیل شیوع ویروس کرونا این افتتاح محقق نشد.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی لرستان اظهار کرد: ایجاد و راه‌اندازی باجه فروش بلیط الکترونیک مجموعه قلعه فلک الافلاک، شناسنامه‌دار کردن بیش از ۱۲ هزار شی تاریخی موجود در گنجینه از جمله اقدامات شاخص این اداره‌کل در حوزه توسعه موزه‌های استان است.

انتهای پیام

بازدید بیش از ۳ میلیون نفر از موزه‌های لرستان + خبر روز

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *